Single Member Scottish County

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1754-1790, ed. L. Namier, J. Brooke., 1964
Available from Boydell and Brewer

Background Information

Number of voters:



20 May 1754Dugald Campbell
29 Apr. 1761Dugald Campbell
17 Jan. 1764Lord William Campbell vice Dugald Campbell, appointed to office
12 Dec. 1766Robert Campbell vice Lord William Campbell, appointed to office
27 Apr. 1768Robert Campbell
20 Feb. 1772Adam Livingstone vice Campbell, apointed to office
8 Nov. 1774Adam Livingstone
9 Oct. 1780Lord Frederick Campbell
30 Apr. 1784Lord Frederick Campbell
17 July 1787Campbell re-elected after appointment to office

Main Article

This county, the second largest in Scotland, was dominated by the Campbells and their allies. There was no contest throughout the period, and all the Members were of the Campbell clan.

The Argyll freeholders never wavered in their loyalty, but William Adam remarked in 1788:1

The greatest part of them have very near connexions in the army or navy. Many of them are active enterprising men, desirous of promotion and the Duke, it is thought, would be in a very troublesome situation unless he was acting with the Administration.

Author: Edith Lady Haden-Guest


  • 1. Pol. State of Scotland, 43.