PARKER, George, Visct. Parker (1755-1842), of Shirburn Castle, Oxon.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1790-1820, ed. R. Thorne, 1986
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

1 Dec. 1777 - 1784
1790 - 9 Feb. 1795

Family and Education

b. 24 Feb. 1755, 1st s. of Thomas Parker, 3rd Earl of Macclesfield, by his cos. Mary, da. of Sir William Heathcote, 1st Bt., of Hursley, Hants. educ. Eton 1765-9; Exeter, Oxf. 1773. m. 25 May 1780, Mary Frances, da. and coh. of Rev. Thomas Drake, DD, rector of Amersham, Bucks., 1s. d.v.p. 1da. suc. fa. as 4th Earl of Macclesfield 9 Feb. 1795.

Offices Held

Gent. of bedchamber to Prince of Wales Dec. 1780-1786, May 1787-Oct. 1789; PC 21 Apr. 1791; comptroller of Household 1791-7; ld. of bedchamber 1797-1804; capt. yeomen of the gd. 1804-30; capt. Watlington yeoman cav. 1798.

High steward, Henley 1795-d; ld. lt. Oxon. 1817-d.

Pres. board of agriculture 1816-18.

Biography

Viscount Parker was left without a seat in 1784 when